Pompy ciepła od dawna zbierają wiele pozytywnych opinii. Istnieje jednak dość popularny pogląd, iż powietrzne pompy ciepła nie sprawdzają się w naszym kraju, ze względu na charakterystyczny klimat. Warto zatem dokładniej zastanowić się nad tym tematem. W tym celu należałoby się dowiedzieć, jak działają powietrzne pompy ciepła?

Powietrzne pompy ciepła – zasada działania

Powietrzna pompa ciepła (skarsan.pl/kategoria-produktu/pompy-ciepla/powietrzne-pompy-ciepla) to urządzenie, które działa na zasadzie przetwarzania ciepła powietrza zewnętrznego na ciepło wodne lub powietrze wewnętrzne. Proces ten zachodzi na potrzeby ogrzewania budynków. Pompy tego typu działają zatem na zasadzie odwrotnej do klimatyzatora. Budowa powietrznej pompy ciepła składa się z jednostki zewnętrznej, zainstalowanej na zewnątrz budynku, która zbiera ciepło z powietrza, a także jednostki wewnętrznej. Zainstalowana jest ona wewnątrz budynku i rozprowadza ciepło. Wymiana ciepła między jednostkami odbywa się za pomocą substancji chłodzącej, która jest przepompowywana przez specjalny układ. Pompa ciepła jest skuteczna przy temperaturach powyżej -15 stopni Celsjusza.

powietrzna pompa ciepła biała

Czy powietrzna pompa ciepła sprawdzi się w naszym klimacie?

Powietrzne pompy ciepła mogą być skuteczne w ogrzewaniu budynków w polskim klimacie, jednak ich efektywność jest uzależniona od kilku czynników. Wśród nich wyróżniamy m.in.:

  • temperaturę powietrza zewnętrznego,
  • izolację budynku,
  • odpowiedni dobór pompy do charakteru budynku.

W Polsce, gdzie mamy do czynienia z dość chłodnymi zimami i niskimi temperaturami, powietrzna pompa ciepła może mieć niższą sprawność niż w krajach o cieplejszym klimacie. Niemniej jednak, jeśli budynek jest dobrze izolowany, a powietrzna pompa ciepła jest dobrze dobrana do jego potrzeb, może być ona jak najbardziej skutecznym rozwiązaniem do ogrzewania i klimatyzacji budynku. Zalecane jest, aby przed zakupem i instalacją pompy skonsultować się z profesjonalnym doradcą, który oceni, czy jest to odpowiednie rozwiązanie.