Kaski to podstawowe atrybuty ochrony na terenie budowy. Dzięki nim można ochronić głowę przed urazami, które mogą być niebezpieczne. Są stosowane w różnych pracach nie tylko budowlanych. Możemy wymienić również branżę energetyczną, górnictwo, leśnictwo itp. To bardzo ważne, aby przy konkretnych pracach dbać o swoje bezpieczeństwo.

 Czy BHP to ważna kwestia?

Na szkoleniach bhp można dowiedzieć się wiele o bezpieczeństwie pracy. Szczególny nacisk stawia się na ochronę osobistą. Kask bhp bez wątpienia przyczynia się do ochrony głowy przed nieszczęśliwymi wypadkami. Przepisy bhp jasno mówią, że kask należy zakładać nie tylko podczas prac, ale i również powinny być użytkowane przez osoby, które odwiedzają teren prac. Kask ochronny musi być prawidłowo dobrany, aby spełniał swoją funkcję. Musi mieć właściwy i dopasowany do użytkownika rozmiar. 

Jak działają kaski ochronne? 

Są różne typy i modele kasków ochronnych dostępnych na https://www.bhp-gabi.pl/k82,ochrona-glowy-kaski-ochronne.html. Oczywiście ich wspólną cechą jest zabezpieczanie głowy przed nieszczęśliwym wypadkiem. Ich budowa zawsze jest taka sama a na nią składają się elementy takie jak:

  • skorupa kasku, która musi być wykonana z najwyższej jakości materiałów;
  • więźba.
  • pas główny.
kask bhp w kolorze białym

W momencie, gdy jakiś element uderzy o skorupę to właśnie ona ściąga na siebie moc uderzenia a nadmiar przekazywany jest do kolejnego elementu czyli do więźby. W ten właśnie sposób kask bhp chroni głowę przed urazem. 

Gdzie jeszcze są używane kaski? 

Wszyscy zaobserwowali już, że kaski to nie tylko atrybuty prac budowlanych. Świetnie sprawdza się również w turystyce czego przykładem mogą być skały, groty, jaskinie czy wyprawy na wodospady. Ludzie, którzy uprawiają wspinaczkę górską również doceniają kaski. Trzeba ochraniać swoje ciało przed niepotrzebnymi urazami. Z całą pewnością, gdyby nie kaski ochronne byłoby więcej nieszczęśliwych wypadków.

Posted in BHP