Elementy drewniane można łączyć ze sobą na różne sposoby. Jednym z nich jest wykorzystanie kleju. Na rynku dostępne są różne rodzaje klejów do drewna, które różnią się od siebie m.in. swoim składem. Warto zatem wiedzieć, czym się charakteryzują, aby wybrać taki klej do drewna, który najlepiej spełni swoje zadanie.

Klej polioctanowy

Jak wspomniano, wyróżnić można kilka rodzajów klejów do drewna. Jednym z nich jest klej polioctanowy. Jego dużą zaletą jest przede wszystkim to, że wykorzystany może być do różnych typów drewna. Mowa tu zarówno o drewnie twardym, jak i miękkim. Co więcej, może posłużyć także do łączenia elementów drewnopochodnych. Klej polioctanowy osiąga pełną odporność po ok. 24 godzinach i po tym czasie tworzy przezroczystą warstwę, która jest dość trudna do usunięcia. Jest to klej stosowany często także ze względu na to, że jest bardzo łatwy w użyciu.

Klej poliuretanowy

Do łączenia powierzchni drewnianych wykorzystać można także klej poliuretanowy. Charakteryzuje się tym, że tworzy niezwykle twarde spoiny. Zaznaczyć jednak trzeba, że ten rodzaj kleju nie będzie dobrym wyborem w przypadku potrzeby łączenia elementów drewnianych na zewnątrz. Wynika to z tego, że klej poliuretanowy nie jest niestety odporny na działanie promieni UV. Oznacza to, że spoina, która będzie wystawiona na słońce, zacznie po pewnym czasie słabnąć.

klej do drewna

Klej na bazie żywic alifatycznych

Skuteczny klej do drewna to także klej na bazie żywic alifatycznych (sprawdź na stronie melkib.com). Zaznaczyć tu jednak trzeba, że jest to produkt specjalistyczny. Klej nakładany jest bowiem metodą natryskową. To jednak sprawia, że wystarczy zaledwie jego bardzo cienka warstwa, aby powstała twarda spoina. Nie bez znaczenia jest również fakt, że klej na bazie żywic alifatycznych to produkt cechujący się agresywnym działaniem. Dlatego często wykorzystywany jest do łączenia drewna z materiałami syntetycznymi oraz laminatami.