Dzisiejsze routery Wi-Fi do domowego internetu stały się komputerami wyposażonymi w mnóstwo przydatnych funkcji. CHIP wyjaśni kryteria wyboru i zaproponuje najbardziej wiarygodne modele.

Jak wybrać odpowiedni modem lub router?

Nie każdy rozumie, jak wybrać odpowiedni modem lub router WiFi do swojego domu. W tej kwestii jest wiele niuansów i ważne jest, aby określić parametry wyboru routera Wi-Fi do domu. Spróbujmy to rozgryźć i polecić wybór godnych polecenia modeli.

Przy wyborze trzeba będzie zagłębić się w szereg kwestii technicznych. Przykładowo, jeśli masz małe mieszkanie, to w zasadzie nie ma sensu kupować potężnego routera, który zazwyczaj jest brany do dużych biur.

Ale również w przypadku zadań domowych zakres wymaganych funkcji może być dość szeroki. Dlatego najpierw trzeba zdecydować, czy potrzebne są porty USB, ile powinno być portów LAN, jaki powinien być port WAN, jaka prędkość transmisji danych będzie optymalna i czy potrzebne są dodatkowe opcje. 

Jaką metodę połączenia z siecią oferuje Ci Twój dostawca?

router wifi

W pomocy technicznej powinieneś dowiedzieć się, jaką metodę połączenia oferuje Ci Twój dostawca. Czyli jaki typ złącza WAN (złącza, do którego będzie wkładany kabel ISP) będzie miał przyszły router.

Ethernet jest najczęściej spotykanym typem złącza. Do podłączenia urządzeń służy standardowe złącze sieciowe RJ-45. Obecnie prawie wszystkie modele routerów mają podobne złącze WAN.

ADSL – dla przeciętnego użytkownika routery z tym typem połączenia nie różnią się zbytnio od poprzednich, poza tym, że typem złącza jest tu RJ-11. Routery tego typu mają małą przepustowość i są zwykle brane do instalacji w odległych osiedlach, gdzie nie ma możliwości przeprowadzenia kabla optycznego.