Długotrwała ekspozycja na hałas może doprowadzić do trwałego uszkodzenia narządu słuchu. Natężenie impulsów dźwiękowych, przekraczające 150 dB, porównywalne jest do huku powodowanego przez startujący odrzutowiec. Osoby narażone na nadmierny hałas w pracy, powinny posiadać niezbędne ochronniki słuchu. Przepisy BHP nakładają taki obowiązek nie tylko na pracowników, ale też na pracodawcę, który powinien zapewnić tego typu akcesoria ochronne. Jakie ochronniki słuchu dostępne są na rynku? Które z nich są najbardziej skuteczne? Czym są ochronniki pasywne i aktywne? O tym poniżej.

Stopery do uszu – skuteczne i niedrogie

Jednym z najprostszych i najtańszych, a jednocześnie skutecznych sposobów ochrony słuchu są stopery, popularnie nazywane zatyczkami. Stopery do uszu produkowane są ze specjalnego, plastycznego silikonu, który działa jak pianka – po umieszczeniu w przewodzie słuchowym rozpręża się, tym samym blokując hałas docierający z zewnątrz. Najprostsze zatyczki jednorazowego użytku, to niewielki koszt – około złotówki za sztukę. Stopery półaktywne, czyli bardziej zaawansowane – wykonane są z materiału przepuszczającego dźwięki do określonej ilości decybeli. Dzięki takiemu rozwiązaniu dźwięki rozmowy są słyszalne, natomiast impulsy dźwiękowe o wyższym natężeniu są skutecznie zagłuszane. Zatyczki półaktywne, to koszt kilkudziesięciu złotych za parę. Są też bardzo wygodne w użytkowaniu – szczególnie w miejscach, gdzie poziom hałasu nie jest jednostajny. Nie wymagają też wielokrotnego wyciągania z uszu, na przykład podczas rozmowy. Jedynym mankamentem stoperów może być poczucie dyskomfortu spowodowane ich rozprężaniem się w przewodzie słuchowym.

Ochronniki słuchu pasywne – ochrona i wygoda

Ochronniki pasywne wyglądem przypominają duże słuchawki, które zapewniają wysoki komfort, nawet podczas długiego noszenia. Od tradycyjnych słuchawek różni je przede wszystkim budowa – słuchawki ochronne wyposażone są w szeroki pałąk na głowę, wyścielany miękkim materiałem. Pręty pałąka dostosowują się do kształtu głowy i sprężynują niezależnie od siebie, zmniejszając nacisk punktowy na małżowiny uszne, a jednocześnie skutecznie uszczelniając uszy. Niskie zawieszenie czasz zapobiega zsuwaniu się ochronników się z uszu. Cena przemysłowych ochronników słuchu, to ok. 75 złotych. Możesz je sprawdzić tutaj.

ochronniki słuchu dla pracujących w hałasie

Ochronniki słuchu aktywne – swoboda użytkowania

Ochronniki aktywne kształtem zbliżone są do pasywnych, z tą jednak przewagą, że umożliwiają swobodną rozmowę, jednocześnie zapewniając skuteczną ochronę. Słuchawki aktywne posiadają wbudowany system wygłuszający, który automatycznie blokuje impulsy dźwiękowe powyżej określonej granicy, np. 80 dB. Dzięki płynnej regulacji dopuszczalnego poziomu hałasu, rozmowa lub wydawane polecenia w pracy będą doskonale słyszalne, natomiast dźwięk pracujących maszyn zostanie wytłumiony. Zaawansowane modele ochronników, umożliwiają na przykład sparowanie telefonu komórkowego poprzez Bluetooth, jednak ich koszt jest dość wysoki – to około 1600 złotych.

Ochronniki słuchu, w zależności od rodzaju wykonywanej pracy i potrzeb, produkowane są w wielu kolorach. Modele przeznaczone dla żołnierzy lub myśliwych posiadają barwy maskujące – zielone lub khaki. Jaskrawe pomarańcze oraz żółcie podnoszą widoczność, tym samym poprawiając bezpieczeństwo. 

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na zakup najtańszych jednoazowych zatyczek, czy drogich modeli słuchawkowych, ważne, aby dbać o ich każdorazowe zakładanie w sytuacjach, gdy mamy do czynienia z nadmiernym, długotrwałym hałasem.

Posted in BHP