Obecnie oprawy LED oparte na technologii półprzewodnikowej znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach działalności człowieka. Łączą one w sobie niezawodność, ekonomiczność, bezpieczeństwo eksploatacji i rozsądną cenę.

Lampy ogrodowe kule – modny trend w aranżacji ogrodu

Oświetlenie LED w postaci kuli ogrodowych zastępuje przestarzałe żarówki i jest powszechnie stosowane w gospodarstwach domowych, wewnątrz i na zewnątrz budynków, stając się częścią codziennego użytku.

Choć klasyczny kształt lamp jest jeden – jest to kula, to na ogół oprawy takie różnią się kształtem, np. wymiarami od 150 do 1000 mm, konfiguracją, rozmieszczeniem jednej lub kilku kul w jednej oprawie. Ponadto, w niektórych projektach krajobrazowych stosuje się lekko spłaszczone kule ogrodowe.

Kule ogrodowe napędzane energią słoneczną

kule ogrodowe

Zasada jest prosta. Słońce świeci na ogniwo słoneczne w ciągu dnia, ładując wbudowany akumulator. Po zmierzchu, kiedy ogniwa słoneczne nie dostarczają już energii, układ elektroniczny oprawy zawiera obwód konwersji, który przetwarza zmagazynowaną energię akumulatora na wyższe napięcie do zasilania jasnej diody LED.

Panele słoneczne dopiero niedawno weszły do użytku, ale od razu cieszą się zainteresowaniem konsumentów. Przyjrzyjmy się bliżej korzyściom płynącym z zastosowania zasilanych energią słoneczną kuli ogrodowych.

  • Kule ogrodowe są praktycznie nienagrzewane, dzięki zastosowaniu lampy LED. Dzięki zastosowaniu lampy LED, oprawa nie spowoduje uszkodzeń, jeśli w pobliżu rosną rośliny.
  • Ekonomiczność i ekologiczność opraw oświetleniowych polega na wykorzystaniu darmowej, odnawialnej energii słonecznej. To z kolei obniża koszty energii.

Oprócz obszaru ogrodu, kule ogrodowe mogą być również używane w pokoju, aby stworzyć specjalną atmosferę i nastrój. Można je zamontować na podłodze w dowolnym miejscu w salonie, pokoju dziecięcym lub sypialni.