Ci, którzy decydują się na kabinę prysznicową w swojej łazience, stają przed trudnym wyborem brodzika. Producenci wprowadzają coraz to nowsze modele, przez co kupujący mają nie lada wyzwanie, aby wybrać ten najlepszy dla siebie. Poniżej przedstawiamy najczęściej spotykane rodzaje brodzików łazienkowych oraz ich specyfikę.

Jakie rodzaje brodzików prysznicowych wyróżniamy?

Niektóre kabiny prysznicowe sprzedawane są wraz z brodzikiem, do innych należy dobrać odpowiednią podstawę. Brodziki można podzielić na:

– klasyczne;
– podpłytkowe;
– niskoprogowe.

Wybór należy do kupującego. Jakimi kryteriami powinien kierować się podczas zakupu?

Tradycyjne brodziki

Klasyczny brodzik prysznicowy zwykle wykonany jest z akrylu. Jego gładka, błyszcząca powierzchnia szczególnie sprawdza się w łazienkach w stylu skandynawskim, angielskim i retro. Zwykle przyjmuje kształt prostokąta z dość wysokim progiem. Jego zaletą jest to, że łatwo utrzymać go w czystości. Dodatkowo tworzywo akrylowe jest ekologiczne.

Podpłytkowe brodziki

Jakie są cechy charakterystyczne podpłytkowych brodzików? „Schowane” pod płytkami stanowią równą powierzchnię z posadzką. Wbudowany odpływ liniowy lub kratka ułatwiają jego czyszczenie. Elementy wyposażenia łazienki tego rodzaju wybierane są najczęściej do pomieszczeń w stylu nowoczesnym, glamour lub minimalistycznym. Dzięki nim łazienka jest bardziej funkcjonalna. Taki brodzik łazienkowy z powodzeniem można zamontować w łazience o małym metrażu. Dzięki temu optycznie się ją powiększy.

Brodziki niskoprogowe

Jeśli komuś nie podobają się dotychczas wymienione rozwiązania lub zależy mu na tym, aby wyraźnie oddzielić strefę kąpieli od pozostałych urządzeń sanitarnych, może postawić na model z niskim progiem. Zapewnia on łatwy i co najważniejsze, bezpieczny dostęp do kabiny. Ten typ brodzika zdaje egzamin w mieszkaniach osób starszych lub rodzin z dziećmi.