Uniwersalny klej epoksydowy dwuskładnikowy


Metal, drewno, szkło, plastik – te tworzywa można z powodzeniem skleić, ale trzeba użyć do tego odpowiedniego preparatu. W sprzedaży dostępnych jest bardzo wiele produktów, które trwale skleją różnorodne powierzchnie, a wśród nich między innymi klej epoksydowy. Z czego się składa i jakie są jego właściwości?

Jedno lub dwuskładnikowy

Wśród klejów epoksydowych wyróżnia się takie, które są jedno lub dwuskładnikowe. Oznacza to, że ich skład rożni się przede wszystkim jednym składnikiem, a właściwie jego brakiem. Chodzi tutaj o specjalny utwardzacz. Głównym komponentem tego rodzaju klejów są żywice epoksydowe, klej jednoskładnikowy dostępny jest bez utwardzacza i wymaga dodatkowych zabiegów, aby odpowiednio go utwardzić, np. lampy UV. Dlatego klej epoksydowy dwuskładnikowy jest wygodniejszym wyborem. Poza tym do żywic epoksydowych można dodawać inne komponenty, które wpłyną na parametry spoiwa, np. włókna szklane, proszki metali czy sproszkowane minerały.

Klej epoksydowy cena i właściwości

Kleje epoksydowe dwuskładnikowe odznaczają się bardzo bardzo wysoką adhezją. Odporne są na takie czynniki jak:

  • wysokie i niskie temperatury,
  • substancje chemiczne,
  • uszkodzenia mechaniczne.

Mimo że są bardzo odporne, to jednak spoinę można obrabiać w sposób mechaniczny, np. wiercić czy szlifować. Kleju epoksydowego cena uzależniona jest przede wszystkim od jego typu, pojemności oraz przeznaczenia.

Co skleimy przy pomocy klejów epoksydowych?

Z ich pomocą można kleić bardzo różne powierzchnie. W sprzedaży dostępne są kleje przeznaczone do określonego celu, np. do ceramiki, metalu, plastiku, gospodarcze, motoryzacyjne, a także uniwersalne. Najczęściej dostępne są one w postaci dwóch tubek, a w każdej z nich znajduje się osobny składnik, czyli mieszanka żywic i innych komponentów, a w drugiej specjalny utwardzacz. Przed zastosowaniem składniki należy połączyć.

Więcej: sklep Budujmy