Dawniej sposób wykonania domowych instalacji antenowych był – szczerze mówiąc – dość bezpretensjonalny. Obwody te opierały się bowiem na charakterystycznych przejściówkach, które dobrze zna każdy, kto choć raz próbował podłączyć kabel antenowy. Dziś częstym zjawiskiem jest alternatywne gniazdo antenowe. Które z tych rozwiązań jest lepsze?

Mieć gniazdko, mieć kabel

Oczywistym jest, że montaż gniazda antenowego zajmuje dużo czasu. Niemniej jest ono niezbędne przy instalacjach wtynkowych, w których kabel antenowy poprowadzony jest we wnętrzu ściany. Kabel z kolei można poprowadzić na powierzchni ściany, najlepiej stosując do tego celu specjalne korytka.

Wybierając konkretną formę wyprowadzenia przewodów z sygnałem antenowym, warto też zwrócić uwagę na charakter prowadzonego kabla. W przypadku instalacji wtynkowych (zakończonych gniazdkiem antenowym) lepszym rozwiązaniem będą kable ze stykami złoconymi. Instalacje natynkowe to domena tańszych kabli miedzianych.

Przewód czy gniazdko?

Z funkcjonalnego punktu widzenia, gniazdo antenowe (https://dozi.pl/Gniazda-i-laczniki/Gniazda/Gniazda-antenowe/) jest znacznie korzystniejszym rozwiązaniem. Jest to przedmiot o bardzo trwałej strukturze, który pozwala na stabilne umocowanie kabla wyjściowego. Co więcej, nie jest on narażony na zewnętrzne oddziaływania mechaniczne, które w dalszej perspektywie mogłyby doprowadzić do jego uszkodzenia. Kabel jest z kolei znacznie bardziej elastyczny i – niestety – bardziej podatny na uszkodzenia. Nakładana przejściówka często się ściąga, a co za tym idzie – uniemożliwia uzyskanie 100 procentowego połączenia.

Sygnał antenowy – czas o niego zadbać!

Wszystkie powyższe zalecenia wydają się dość oczywiste, ale nie wolno zapominać, że sygnał antenowy jest bardzo podatny na zniekształcenia. Co więcej, jest to też sygnał transmitowany w czasie rzeczywistym, co utrudnia – nawet w przypadku przebiegu cyfrowego – odzyskanie części utraconych danych. Tym samym, nie może być on narażony na jakiekolwiek zniekształcenia.

Podsumowując, gniazdo antenowe to nowoczesny, stabilny i bezpieczny sposób podłączenia przewodów antenowych. I właśnie dlatego warto na niego postawić.