Jak prawidłowo zagruntować ścianę przed tynkowaniem?


Oglądając elewacje różnych budynków spotykanych po drodze, często zastanawiamy się, dlaczego niektóre są estetyczne, bez przetarć, a na niektórych wyraźnie widać przebijające białe placki czy nierównomierną strukturę tynku. Przyczyny zazwyczaj są dwie: błędy wykonawcze oraz brak lub zastosowanie niewłaściwego podkładu tynkarskiego.

Dlaczego podkład tynkarski jest tak ważny?

Zastosowanie gruntu pod tynk jest nie mniej ważnym etapem wykończenia ścian niż samo tynkowanie. To warstwa spełniająca wiele ważnych funkcji i decydująca niejednokrotnie o estetyce elewacji i oczekiwanym przez inwestora efekcie końcowym. Grunt pod tynk tworzy podłoże do tynkowania, wzmacnia go, odpyla i chroni. Zawarty w podkładach tynkarskich piasek kwarcowy tworzy lekko chropowatą powierzchnię, która ułatwia aplikację i zacieranie masy tynkarskiej. Ponadto grunt chroni ścianę przed szkodliwym działaniem wilgoci i, co najważniejsze, zapobiega przebijaniu koloru podłoża przez nałożony tynk. Efekt przebijania podłoża to najczęściej spotykany mankament na elewacji. Aby go uniknąć należy zastosować grunt zbieżny z kolorem wybranego tynku – najczęściej podkład jest o ton jaśniejszy niż kolor tynku. Gruntowanie przed tynkowaniem ma ogromne znaczenie zwłaszcza w miejscach, w których tynkowanie jest utrudnione: we wnękach okiennych czy na rogach budynku. Przetarcia są szczególnie widoczne, jeśli kolor warstwy wierzchniej tj. tynku jest dość ciemny. Warto więc nieco dopłacić i poprosić o dobarwienie gruntu.

Wskazówki wykonawcze

Aplikacja podkładu tynkarskiego jest dość prosta, warto jednak zapamiętać kilka fachowych porad, które znacząco ułatwią pracę oraz wpłyną na pożądany afekt końcowy:

• W czasie aplikacji i wysychania gruntu pod tynk, należy chronić ściany przed bezpośrednim nasłonecznieniem, opadami atmosferycznymi i działaniem wiatru
• Niska temperatura, podwyższona wilgotność, a także brak odpowiedniej cyrkulacji powietrza wydłużą etap gruntowania przed tynkowaniem
• Do aplikacji gruntu najlepiej użyć wałka malarskiego lub pędzla ławkowca
• Zużycie zawsze uzależnione jest od równości, chłonności i chropowatości podłoża, dlatego w celu dokładnego określenia zużycia gruntu zaleca się przeprowadzenie prób na danym podłożu.