Gładź szpachlowa – sposób na wykończenie wnętrz


Gładź szpachlowa to uniwersalny i wygody materiał do wykańczania wnętrz każdego mieszkania, domu czy innej powierzchni użytkowej. Dzięki niej uzyskuje się równe i gładkie ściany. Praca z nią nie jest trudna, więc z powodzeniem może stosować jak każdy, kto zabiera się nawet za drobny remont w swoich czterech kątach.

Właściwości gładzi szpachlowej

Tego rodzaju materiał wykończeniowy dostępny jest na rynku pod dwoma postaciami:

  • jako suchy proszek – stanowi mieszankę gipsową, cementową lub cementowo-wapienną. Mogą się tam znaleźć również domieszki innych naturalnych materiałów jak dolomit czy kreda. Niektóre produkty wzbogacone są również polimerami czy plastyfikatorami.
  • jak gotowa i mokra mieszanka – jest zazwyczaj mieszanką syntetyczną, która w swoim składzie zawiera żywicę polimerową oraz inne wypełniacze.

Cena gładzi szpachlowej

W zależności od tego, na jaki produkt się zdecydujemy, to gładź szpachlowa cena może znacznie się różnić. Taka w postaci proszku zawsze jest nieco niższa od gotowej. Jeśli jednak weźmie się po uwagę więcej czynników, to już niekoniecznie musi tak być. Po pierwsze dlatego, że mieszankę sporządzoną z proszku, jeśli przygotujemy jej zbyt dużo i nie zdążymy zużyć, to musimy ją wyrzucić. Gotowa gładź szpachlowa z powodzeniem może być z powrotem zamknięta w wiaderku i przechowywana aż do upłynięcia terminu ważności.

Dlaczego jeszcze warto używać gotową gładź szpachlową?

Jeżeli goni nas czas, to będzie to dobre rozwiązanie. Gładź w proszku trzeba mieszać z wodą zwykle w proporcji około 0,4 l na 1 kg proszku. Następnie trzeba znów chwilę odczekać i wymieszać ponownie. Może nam to zająć około 20 minut. To oczywiście generuje straty w czasie, których nie ma, gdy stosuje się gotową mieszankę. Problemem może być także dostęp do wody, co wcale nie zdarza się rzadko.

Więcej informacji: https://budujmy.eu/pl/menu/gladzie-szpachlowe-952.html