Gładź gipsowa lub cementowo – wapienna – kiedy jaką stosować?


Zarówno gładź gipsowa, jak i cementowo – wapienna służy do otynkowania ścian. Ważne jest jednak, aby wiedzieć jaką gładź stosować w konkretnym przypadku.

Czym jest gładź?

Gładź jest mieszanką, która pomaga nadać ścianom jeszcze gładszą powierzchnię. Co prawda położenie gładzi nie jest konieczne to jednak wiele osób decyduje się na wykończenie ścian właśnie w taki sposób. Najczęściej gładź stosuje się do odświeżenia starych i porysowanych ścian.

Rodzaje gładzi

Najczęściej stosowana jest gładź cementowa, gipsowa lub gipsowo – wapienna. Dużą zaletą gładzi gipsowych i gipsowo – wapiennych jest fakt, iż są dość proste do nakładania. Cechuje je również mała granulacja, co oznacza, że można ich uzyskać cienką powłokę. Nieco innym rodzajem gładzi są gładzie cementowe i cementowo – wapienne. Do ich nakładania wykorzystywana jest specjalna szpachla cementowa. Spoiwem gładzi cementowych jest szary bądź biały cement. Gładzie cementowe mogą być stosowane zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Jednak w pomieszczeniach wilgoć nie może przekraczać 70%.

Inne rodzaje gładzi

Na rynku dostępne są także gładzie wapienne i polimerowe. Gładź wapienna stosowana jest głównie do wygładzania wewnętrznych tynków wapiennych. Gładź polimerowa sprzedawana jest jako sucha mieszanką lub gotowa do użycia pasta. Gładzie polimerowe stosowane są do wykończenia suchych powierzchni. To co je charakteryzuje to to, iż są prostsze w nakładaniu od gładzi gipsowych.

Kiedy potrzebna jest gładź?

Wszelkie prace wykończeniowe mogą obejść się oczywiście bez gładzi. Zawsze jest to indywidualna decyzja. Jeśli na ścianie mają być położone np. płytki ceramiczne to gładź jest nie potrzeba. Jednak w przypadku gołej ściany warto ją zastosować. Gładka ściana z pewnością jest lepszym rozwiązaniem pod kątem estetycznym. Wszystko jest jednak kwestią wyboru.