Domy parterowe – jak je zaprojektować, aby były funkcjonalne?


Nowoczesna parterówka cieszy się rosnącą popularnością wśród wielu grup osób. To nie tylko wygodne rozwiązanie dla rodzin z małymi dziećmi, ale również duża inwestycja w przyszłość: w podeszłym wieku nie ma się ochoty na ciągłe bieganie po schodach. Co jest niezbędne podczas projektowania domu z jedną kondygnacją?

Powierzchnia działki ma znaczenie

Projektując nowoczesny, parterowy budynek trzeba mierzyć siły na zamiary. To oznacza, że jeśli powierzchnia działki jest niewielka i okaże się, że dom odpowiednich rozmiarów po prostu nie mieści się tam razem z ogrodem – może zaistnieć konieczność postawienia na rozwiązanie piętrowe.

Aby upewnić się, czy przestrzeni jest dość, należy zaplanować choćby w przybliżeniu:

  • powierzchnię poszczególnych pomieszczeń,
  • kształt domu,
  • rozmiar tarasu,
  • ewentualny rozmiar garażu oraz podjazdu.

Sumując powyższe wartości i odejmując je od całkowitej powierzchni działki można uzyskać rozmiar, jaki pozostanie na ogród.

Nowoczesny dom parterowy projekt – o czym pamiętać?

Jako że w przypadku domów ulokowanych tylko na jednej kondygnacji ogromne znaczenie ma odpowiednie rozplanowanie pomieszczeń, warto poświęcić temu dużo uwagi lub zdecydować się w tym zakresie na usługi profesjonalisty.

Łazienka oddalona zbyt mocno od sypialni lub źle ustawione pomieszczenie gospodarcze staje się irytujące po jakimś czasie, a niewiele da się z tym zrobić. Dlatego też tak istotnym jest, aby już na etapie projektu dokładnie wszystko rozważyć.

Domy parterowe nowoczesne – dla kogo?

To idealne rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy muszą unikać schodów: osób w podeszłym wieku, młodszych z rozmaitymi niepełnosprawnościami, a nawet dla rodzin z małymi dziećmi. Dom parterowy wymaga nieco przestrzeni, jednak odpowiednio rozplanowany i osadzony na dużej działce – niesie za sobą same korzyści.