Spękany, kruszący się beton. Czy można go naprawić?


Powierzchnie betonowe, chociaż trwałe i odporne na wiele czynników, z czasem narażone są na niszczenie. Co sprzyja uszkodzeniu betonu? W jaki sposób można go naprawić?

Najczęstsze przyczyny uszkodzenia betonu

Betonowy taras, chodnik, schody, ogrodzenie, a także wiele innych elementów wykonanych z tego materiału niszczeje głównie pod wpływem czynników atmosferycznych i nadmiernej wilgoci. Dodatkowo, beton może zostać uszkodzony mechanicznie.

Główne czynniki sprzyjające uszkodzeniu betonu to:

  • brak zabezpieczenia nawierzchni, na przykład farbą,
  • nieodpowiednie sezonowanie betonu,
  • niewłaściwe wykonanie elementów betonowych, także żelbetu,
  • za duża porowatość betonu – sprzyja wnikaniu wilgoci.

W takich przypadkach najlepsza będzie naprawa betonu, która zostanie wykonana z wykorzystaniem odpowiednich technik. Co sprawdzi się najlepiej?

Zaprawy naprawcze do powierzchni betonowych

Najczęściej do usunięcia uszkodzeń betonu stosowane są specjalne zaprawy naprawcze, które zawierają składniki skutecznie wypełniające ubytki i zabezpieczające nawierzchnię przed dalszym niszczeniem.

Do wyboru jest szeroka gama różnych materiałów – najczęściej kupowana jest cementowa zaprawa naprawcza do betonu, która może mieć także dodatkowe właściwości, na przykład szybkowiążące.

Zaprawy tego typu mają postać suchych mieszanek, które przeznaczone są do połączenia z wodą we wskazanych przez producenta proporcjach. Takie zaprawy mogą być używane zarówno we wnętrzach, jak również na zewnątrz.

Nadlewanie betonu na nawierzchnię betonową

Podczas gdy zaprawa może być używana miejscowo w celu usunięcia uszkodzeń powierzchniowych, nadlewanie betonu na beton polega na całościowym pokryciu elementu z wykorzystaniem nowej warstwy.

Nadlewanie powoduje powstanie dodatkowej warstwy na istniejącej już nawierzchni, na przykład daje efekt podwyższenia stopni naprawionych schodów.