Jak wybrać projekt domu na wąską działkę?


Aby dom nie tylko doskonale wpasowywał się w otoczenie, ale przede wszystkim był komfortowy w użytkowaniu, koniecznie musi być idealnie dopasowany do działki, na której ma stanąć. W przypadku dużych i szerokich działek problemów z dopasowaniem nie ma. Gorzej jest już nieco w przypadku działek wąskich.

Wąska działka a duży dom

Projekty domów na wąskie działki są naprawdę bardzo różnorodne, wszystko dzięki kreatywności i dużym umiejętnościom architektów. Warto przy tym mieć na uwadze, że posiadając wąską działkę wcale nie musimy rezygnować z dużej powierzchni domu – w takim przypadku doskonałym rozwiązaniem będzie budowa domu piętrowego. Za wąskie działki uznaje się takie, których szerokość jest mniejsza niż 20 m. Niestety, projekty domów na wąską działkę rzadko kiedy zawierają powierzchnię garażową. Ale i temu można skutecznie zaradzić. Doskonałym rozwiązaniem będzie ustawienie idealnie pasującego do elewacji budynku garażu wolnostojącego przed bądź za domem.

Na co zwracać uwagę wybierając projekt

Wybierając domy na wąską działkę mamy pewne ograniczenia, co jednak nie oznacza, że nie ma możliwości wyboru projektu, który doskonale będzie odpowiadał potrzebom danej rodziny. W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy oglądany projekt posiada jakieś ”wystające” części takie jak:

  • tarasy,
  • balkony,
  • pergole itp.

Niestety w wielu przypadkach przy niezbyt szerokich działkach trzeba będzie z takich elementów zrezygnować, bowiem ich obecność często zmniejsza wymaganą szerokość działki nawet o klika metrów (a im mniejsza powierzchnia tym bardziej istotne ma to znaczenie).

Należy pamiętać o tym, że to otwory w ścianach w głównej mierze będą decydowały o tym, że odległość od nich a granicy działki będzie musiała wynosić 4 m. Mając to na uwadze warto zwrócić uwagę na to, czy poszczególnych pomieszczeniach można zrezygnować z takiego rozwiązania. Spokojnie bez utraty funkcjonalności pomieszczenia w łazienkach, kotłowaniach czy garażach można zrezygnować z okien.

Dowiedz się więcej na Domywstylu