W poszukiwaniu projektu domu o niedużym metrażu


Jeśli dysponujemy wolnymi środkami i nadal nie posiadamy własnego domu, ale marzymy o tym, aby zmieniło się to w niedalekiej przyszłości, czas przyjrzeć się dostępnym na rynku rozwiązaniom. Przy ograniczonym budżecie można zdecydować się na tanie domy, czyli na projekty małych domów. Bez problemu pomieszczą się w nim wszyscy członkowie rodziny, łącznie z więcej niż jednym dzieckiem. Nie trzeba mieszkać w jakiejś willi, aby czuć się komfortowo. Mały dom może być w pełni funkcjonalny. Kluczowe jest wybranie odpowiedniego projektu.

Jak wybrać projekty małych domów?

Do budowy domu trzeba się odpowiednio przygotować. Pierwszym krokiem jest oczywiście wybór projektu domu, co wbrew pozorom nie jest wcale takie łatwe. Przeliczyć trzeba wszystkie koszty, a składają się na nie zakup projektu, jego realizacja. Trzeba ponieść wydatki związane z zakupem potrzebnych materiałów budowlanych i wykończeniowych, opłaceniem ekipy budowlanej. Określić trzeba to, ile ma być sypialni, łazienek dodatkowych pomieszczeń.

• Wybierając projekt domu, trzeba określić to, czy budynek ma być parterowy czy z poddaszem. Przy szerokiej działce można pozwolić sobie na dom parterowy, gdzie wszystkie pomieszczenia znajdować będą się na jednym piętrze. Jeśli zależy nam na zyskaniu większej powierzchni do zaaranżowania ogrodu, dobrym wyborem będzie dom z poddaszem.
• Kolejną kwestią jest garaż. Może ob. być w bryle domu lub wolnostojący. Dla wielu osób bardziej praktyczne jest posiadanie garażu w jednym budynku. Inni z kolei wolą przeznaczyć to pomieszczenie na dodatkowy pokój. Dużo mniej miejsca zajmuje garaż wolnostojący. W przypadku takiego blaszanego można liczyć również na niższe koszty.
• Przy wyborze projektu domu trzeba ustalić liczbę i rodzaj pomieszczeń. Zaleca się zrobić to jeszcze przed przystąpieniem do realizacji projektu, czyli przed budową domu. Wszystkie zmiany wpływające na konstrukcję domu wymagają ustaleń z urzędem i zatwierdzenia ich w projekcie.